poniedziałek, 26 sierpnia 2013

PIXAR - jaja wielkanocne

Jednym z czynników, który buduje sukces PIXAR Animation Studios jest zadziwiająca dbałość o szczegóły. Każdy element jest dopracowany do perfekcji. Doskonałym dowodem na to są Jaja Wielkanocne, czyli humorystyczne zagadki, które studio ukryło w swoich produkcjach. Zacznijmy!

Samochód Pizza Planet
Samochód Pizza Planet pojawił się po raz pierwszy w Toy Story. Co ciekawe, możemy go zobaczyć w każdej następnej produkcji Pixara oprócz Iniemamocnych.

Samochód Pizza Planet w WALL-E
Z lewej strony Samochód Pizza Planet w spersonifikowanej wersji w filmie "Auta"
Tym razem samochód Pizza Planet, również z lewej strony, na planie filmu "Uniwersytet Potworny"


Teraz czas na tajemnicę "A113"... Czy niepokojąca ilość znaków "A113" nie dziwi Was podczas oglądania kolejnych produkcji? Co oznacza zagadkowa kombinacja?

"A113" możemy zobaczyć wszędzie tam, gdzie przeciętny artysta musiałby wpisać wymyślony rząd cyfr... Czyżby pracownicy PIXAR byli tak leniwi, aby nie chciało im się wymyślać nowych kombinacji? Nie sądzę...
"A113" może zauważyć również wprawne oko widza oglądającego produkcje Disney'a.
Zatem co oznacza "A113"? Pierwszy raz tę kombinację w filmach umieścili graficy John Lasseter (o którym już wcześniej wspominałem) oraz Brad Bird. Od tego czasu zaczęła się ona pokazywać w kreskówkach "The Simpsons", w licznych produkcjach Disney'a oraz wszystkich filmach Pixara. "A113" jest numerem sali w Uniwersytecie CalArts w Kalifornii, gdzie uczyło się bardzo wielu pracowników Pixara. Sala była przeznaczona do nauki grafiki oraz animacji. Obecnie A113 pełni role studia dla pierwszorocznych studentów grafiki.

Kolejnymi, stale pojawiającymi się elementami w filmach Pixara są maskotki: piłka i lampa.

Piłkę, która pierwszy raz pojawiła się w filmie "Luxo Jr." możemy obserwować w kadrze filmu "Iniemamocni"
Na biurku Andy'ego z Toy Story stoi czerwona wersja lampy Pixara.
Powyższy kadr z filmu "Odlot" jest podwójnie interesujący. Z prawej strony znana nam piłka, a z lewej... różowy miś. Ten miś stanowi zapowiedź kolejnej produkcji, czyli Toy Story 3. Zwiastuje on pojawienie się nowego, czarnego charakteru...
Ruchy dłoni Hoppera, czyli postaci z filmu "Dawno temu w trawie", były wzorowane na gestach Steve'a Jobsa.

W pierwszej części Toy Story było stosunkowo niewiele Jaj Wielkanocnych, ponieważ był to pierwszy pełnometrażowy film Pixara.

Książki, czyli mistrzynie drugiego planu w filmie "Toy Story" nawiązują tytułami do wcześniejszych filmów krótkometrażowych. Są wśród nich na przykład "Tin Toy", "Nick nack" albo "Red's Dream".
Pamiętacie konserwatora zabawek z Toy Story 2?
To ten sam staruszek, który 2 lata wcześniej był bohaterem filmu krótkometrażowego "Gra Geriego". Zmienił co prawda oprawki na nowe...
Co ciekawe, powyższy kadr z Toy Story 2 pokazuje szachy konserwatora zabawek...
Zapomnieliście stary numer telefonu do PIXAR Animation Studios i chcecie sobie go przypomnieć w nietypowy sposób? Obejrzyjcie kadr z filmu "Potwory i Spółka", na którym widać numer: 510-752-3000. Niestety jest już nieaktualny...

Powyższy kadr z "Potwory i Społka" zapowiada następną produkcję, czyli "Gdzie jest Nemo"
Na ścianie gabinetu dentystycznego w "Gdzie jest Nemo" pojawił się ciekawy dyplom. Ciekawe, czyje są podpisz umieszczone pod certyfikatem...


Twórcy "Gdzie jest Nemo" upamiętnili również swoją siedzibę. Na jednej z pocztówek w gabinecie dentystycznym umieścili dopiero co wybudowaną siedzibę PIXAR Animation Studios.
Chociaż jest to rzadkość, PIXAR umieścił w "Gdzie jest Nemo" (2003 r.) postać Luigi, który oryginalnie pojawia się w filmie "Auta" (2006 r.)
Ci dwaj panowie komentowali bitwę w filmie "Iniemamocni". Postacie dubbingowali Frank Thomas i Ollie Johnston.
Na tym zdjęciu uśmiechają się  właśnie Frank Thomas i Ollie Johnston. Podobni do swoich animowanych wersji. Byli jednymi z dziewięciu staruszków Disney'a (o których już wcześniej wspominałem). Jako ostatni "staruszek" w 2008 roku zmarł Ollie Johnston.
Uwaga! Przejazdu nie ma ze względu na wyścig w Emeryville. Kadr z filmu "Auta". W produkcji można zauważyć również siedzibę PIXAR z lotu ptaka.



Tutaj możemy podziwiać bokserki kucharza Linguini z filmu "Ratatouille". Nic specjalnego, gdyby nie logo Iniemamocnych naszyte na bieliznę.
W garażu bohatera tytułowego WALL-E można znaleźć między innymi Rexa z filmu Toy Story.
W całym filmie WALL-E jest ukrytych wiele zabawek. Działające przedmioty z innych filmów Pixara znajdują się nagle na wysypisku, stare i zniszczone.


To samo drzewo pojawia się w "Toy Story", "Dawno temu w trawie" i "Odlot"
W Toy Story 3 na początku filmu jest charakterystyczne odniesienie do pierwszej części trylogii z 1995 roku.
W Toy Story 3 w pokoju Andyego wisi znaczek Newt Crossing nawiązujący do filmu, który miał się ukazać w przyszłości. Jego produkcję wstrzymano.
Przez całą trylogię "Toy Story" bohaterowie dorastali. W pierwszej części poznaliśmy nieznośnego Sid'a, którego w trzeciej części spotykamy jako... śmieciarza.
W "Toy Story 3" jest mnóstwo Jaj Wielkanocnych. W pokoju Andy'ego nad drzwiami wisi napis W. Cutting. Jest to nazwa ulicy, na której niegdyś mieściła się siedziba PIXAR Animation Studios.
Drewniany samochodzik "McQueen" z "Aut" gościnnie zabawia dzieci w "Toy Story 3"
Łącznie w "Toy Story 3" pokazały się 302 postacie. Ja wybrałem tylko kilka Jaj Wielkanocnych. Jest ich znacznie więcej... PIXAR nie spieszy się z tworzeniem swoich filmów, chcąc zapewnić widzom najlepszą jakość produkcji. Artyści rzetelnie przygotowują się do pracy. Ekipa Pixara przed tworzeniem filmu "Auta" przejechała całą słynną Route 66. Ze względu na "Odlot" udali się w puszcze Ameryki Południowej. Produkowanie Ratatouille nie mogło się obejść bez wizyty pracowników w Paryżu i odwiedzenia pięciu najdroższych restauracji. Przygotowując się do Uniwersytetu Potwornego artyści odwiedzili czołowe amerykańskie uniwersytety.

PIXAR wciąż rozwija technologię animacji. W czasie tworzenia filmu "Merida Waleczna" opracowano nowatorska technikę modelowania ubrań i włosów. Każde włókno jest tworzone oddzielnie, a następnie zszywane w całość przez program. Dzięki temu postacie są dużo bardziej realistyczne.


Jaja Wielkanocne ukrywali również kreatywni rysownicy filmów Disney'a

Na koniec chciałbym podać link do 22 zasad opowiadania historii według PIXAR Animation Studios, spisanych przez Emmę Coats:
http://lukaszstanek.wordpress.com/2013/03/12/22-zasady-opowiadania-historii-wedlug-studia-pixar/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz